Türkiye’de İlk Kez: Müziğin Mastering Aşaması Bir Kitap Oldu

Mastering Uzmanı ve Yazar Erman Aydöner’in “Müzik Yapımında Mastering” adlı kitabı Müzik Eğitim Yayınları’ndan çıktı. Türkiye’de ilk kez üretim sürecindeki müziğin çeşitli teknik aşamalardan geçerek var olması yolculuğunu anlatan kitap aynı zamanda bir kaynak olarak her müzikseverlere birçok bilgi katacak. Kitabın yazarı Erman Aydöner’in Mastering adlı kitabına ve yaptığı diğer projelerine konuştuk. Kendisine bu güzel röportaj için bir kez daha teşekkür ediyorum…

İlk kez duyanlar için işin uzmanından öncelikle masteringin ne olduğunu, nasıl yapıldığını öğrenebilir miyiz?

Mastering bir şarkının stüdyolardaki yolculuğunun son durağıdır. Müziğin üretim sürecindeki kayıt ve miks aşaması sonrasında her türden dinleme sistemi ve ortamında iyi duyulması için yapılan hem yaratıcı hem de teknik bir çalışmadır. Aslında hepimizin dinlediğimizi daha güzel duymak için ev ya da arabalardaki müzik çalar ekolayzırlarıyla bas, orta, tiz frekanslara yaptığının profesyonel ekipmanlarla ve daha detaylı yapılması bizim işimizin ilk aşaması. Duysal açıdan değişikliklerin yapılabildiği bu ilk aşamaya yaratıcı süreç diyebiliriz. Diğer bir aşama da müziğin sunulacağı CD, Plak, dijital dosya gibi medya kalıplarının sorunsuzluğundan emin olmak için yapılan kalite kontroldür. Bu aşamalardan sonra kalıplar toplu üretime, dijital dosyalarsa yayına gönderilir...RÖPORTAJIMIZIN TAMAMI MAHMURE'DE SİZLERLE, TIKLAYIN!
Share on Google Plus

About sibelizliyor

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum :

Yorum Gönder