Osmanlı'nın Ermeni Ressamları İlk Kez Sergileniyor


Osmanlı’nın Ermeni Ressamları | Armenian Painters In the Ottoman Empire Sergisi 20 Aralık - 20 Ocak tarihleri arasında Canvas Art Investments’da sanatseverlerle buluşuyor...

Osmanlı resim sanatı en kuvvetli anlatımına Ermeni ressamlar ile kavuşmuştur. Saray süslemelerinden tiyatro dekorlarına, Boğaziçi sahilindeki görkemli yapılardan, ilk meclisin vekil kimliklerini hazırlamalarına kadar pek çok yaratıcılık ve ustalık gerektiren işler ile meşgul olmuşlardır.

Tuval üzeri yağlı boya tekniğini Osmanlı resim sanatına getirerek Batılı anlamda ilk resim çalışmalarını yapanlar Ermeni ressamlardır. 

Koleksiyoner Atılgan Bayar’ın, kızı Şiraz Bengi Bayar adına topladığı büyük koleksiyon, Osmanlı’nın Ermeni Ressamları’nı toplu halde ilk kez sanatseverlerin ziyaretine sunuyor. 

A. Karagözyan, A. Mildciyan, Agop Arad, Amberyan, Apazliyan, Aşod Zoryan, Azaryan, B. Papazyan, Bogosyan, Boşnakyan, David Floryan, David Çıracıyan, Demirciyan, Dork Zakaryan, Erganyan, Essayan, Garabet Yazmacıyan, Jak İhmalyan, K.Beyazyan, Kandciyan, Kavafyan, Maide Arel, Mari Kıbrisliyan, Mari Papazyan, Mıgırdiç Civanyan, Mihran Mardigyan, Miskciyan, Nakkaşyan, Norar Aslanyan, Ohannes Onnik Kürkcüyan, Onnig Atamyan, Petro Keşişoğlu, Püzant Gocamanyan, Seropyan, Simon Yazıcıyan, Stephan G. Zakarian, Terlemezyan, Terziyan, Şimşidyan, Vahan, Vart Hazeryan, Yazmacıyan, Yeghya İmirzeyan, Zak Zakaryan gibi ressamlarının başyapıt niteliğindeki eserlerinin yer aldığı koleksiyon dünyada bilinen en geniş Osmalı Ermeni Ressamları koleksiyonlarından biri olarak tanınıyor.

Türk Resim Sanatı’nın atası olarak kabul edilen Osmanlı Ermeni Resmi’nin bu bütüncül sergisi, İstanbul Canvas Art Investments’daki bu serginin ardından Paris, Nice, Los Angeles, Washington ve New York’dan oluşan bir turneye
çıkacak.
Share on Google Plus

About sibelizliyor

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum :

Yorum Gönder