Türkiye’de ilk kez duyu bütünleme konusunda bir kitap yayınlandı

Duyu Bütünleme Uzmanı ve Fizyoterapist Ebru Albayrak Sidar'ın kitabı 'Duyu'lmak İstiyorum' raflardaki yerini aldı. Kitabın, günümüz çocuklarının sesi olması amacıyla yazıldığı belirtildi.

İnsanoğlunun tarihi boyunca yaptığına zıt olarak; değişen dünya ve gelişen teknolojinin ardından çocuklar dört duvar içinde, her zaman bir yetişkinin gözleminde ve fiziksel aktiviteden, oyundan, bağımsız problem çözebilme sorumluluklarından hızla uzaklaştı, erken yaştan itibaren yoğun ekrana maruz kalmaya başladılar.  Bu değişim çocuklardaki duyu bütünleme problemlerinin çok daha sık görülmesine sebep oldu.

Duyu bütünleme problemleri olan çocuklar; dikkat eksikliği, hiperaktivite, öğrenme sorunları, duygusal problemler, yemek yeme, uyku sorunları, fiziksel sorunlar, gelişimsel problemler, davranış problemleri ya da sosyal iletişim sorunları yaşayabiliyorlar.

Sağlıklı gelişim gösteren ve herhangi ciddi bir tanısal sorunu olmayan bu çocukların aileleri çoğu zaman bunları onların mizacının bir parçası olarak kabul etmek zorunda kalıyor ya da daha mükemmeliyetçi olanlar doğru desteğe ulaşmak adına, çocukları için uygun uzman ve tedavi yöntemi arayışına giriyorlar. Duyu bütünleme problemlerinden kaynaklanan tüm bu problemlerin asıl kaynağını bilmek bu ailelerin doğru müdahaleye ulaşmaları için oldukça önemli.

Duyu’lmak İstiyorum; çocukları anlamak isteyen ailelere, uzmanlara, eğitimcilere, kısacası tüm yetişkinlere bu çocukların daha iyi anlaşılması ve gereken desteğe ulaşabilmesini sağlamayı hedefleyen ve bu amaca ulaşabilmek için, içerisinde her bir davranışın olası sebeplerini ve bilimsel veriler ışığında hazırlanmış pratik çözüm önerilerini içeren bir kitap. Sola Unitas Yayınları’nda çıkan kitabın uzmanlar ve ailelerin yoğun ilgisini alması bekleniyor.
Share on Google Plus

About sibelizliyor

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum :

Yorum Gönder