Müzik Zevkimiz Demansa Hayır Diyor!


"Merhaba değerli okurlarım, Eylül ayı itibarıyla hayatın renklerine dair konularla Hürriyet Gazetesi'nin Mahmure platformunda sizlerle olacağım. İlk yazımı heyecanla yayınlamanın sevincini anlatmam mümkün değil:)
İlk yazımda sizlere Alzheimer ve müzik arasındaki muazam bağlantıdan bahsetmek istiyorum. Biliyorsunuz 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü. "

Dünyada 40 milyona yakın Alzheimer hastası var, ülkemizde ise bu rakam 600 bin ile 1 milyon arası olarak tahmin ediliyor.  Peki bu kadar yaygın bir hastalığı müzikle iyileştirmek mümkün olabilir mi, ne dersiniz?

Araştırmalar şarkı dinlemenin veya şarkı söylemenin, Alzheimer hastalığı ve diğer demans türleri olan insanlar için duygusal ve davranışsal yararlar sağlayabileceğini gösteriyor. Çünkü mucize organımız beyin müzikal geçmişi Alzheimer hastalığına karşı korumaya alıyor.

Muazzam bir gerçek değil mi?

Müziğin psikolojimize etkisini yadsımak yalan olur. Müzik; stres, depresyon, sıkıntı, endişe gibi olumsuz duygu durumlarımızı azaltır. O yüzden müzik dinleyen / söyleyen insanlara; demansa yakalandığında ulaşmak, iletişim kurmak, müziği sevmeyenlere oranla daha kolaydır. Çünkü müzikle bazı şeyleri bağdaştırırız ve beyin bunu demansa karşı bile koruyor ve unutmuyor.

PEKİ NELERE DİKKAT ETMELİYİZ? DEVAMI İÇİN TIKLAYIN!
Share on Google Plus

About sibelizliyor

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum :

Yorum Gönder