Fransa'nın köylerinden, İstanbul sokaklarına uzanan sergi

Sanatçı Reyhan Akant’ın pastel eserlerinden oluşan sergisi 13 Haziran'da Astoria Avm'de sergileniyor...

13 - 20 Haziran tarihleri arasında sürecek olan sergi; izleyiciyi Fransa'nın köylerinden, İstanbul sokaklarına uzanan bir yolculuğa çıkarıyor.

Eserlerinde; İstanbul’da kendisini etkileyen yerleri özgün üslubuyla anlatan Reyhan Akant’ın sergisi Reyhan Akant’ın sergisini 20 Haziran tarihine kadar Cihangir Art Project Astoria Avm’de görebilirsiniz.Reyhan Akant
1956 ABD doğumlu Türk diplomat aileden gelen ve kendisi de bir süre diplomatlık yapan sanatçı uzun yıllardır Fransa’da ikamet etmekte ve orada kurduğu atölyesinde çalışmaktadır.

Sanatçı, Edgar Hopper ile Caravage’in  «clair-obscur»’ü arasında kalan eserlerini  uzun ve titiz bir çalışma sonucu ortaya çıkarmakta, bunları  defalarca   yeniden çalışabilmek amacıyla atölyesinde korumakta, yeni yapıtlarından nadiren ayrılmakta, onları uzun değerlendirme aşamalarından sonra sergilemektedir.

Plastik yaratıcılığın, «güzel»  ve  «gerçeğin» XVI ve XVII YY. tanımına uygun birleşiminden  ortaya çıktığına inandığından,  «çağdaş sanat yapmak» uğruna sanatın yüzyıllardır kanıtlanmış kurallarını bir tarafa atmanın anlamsız hatta sanata zararlı olacağını düşünmektedir.

Fransa’da  eski resim restorasyonu üzerine çalışan zanaatkarlar ile dostluk kuran sanatçı,  akademizmi  tekrar canlandırmaya çalışmakta,   buna mukabil günlük hayatın sıkıntılarına veya modern insanın sorunlarına çözüm aramak, onları vurgulamak gibi bir hedeften sakınarak  moda akımlardan uzak durmayı yeğlemektedir.Reyhan Akant, 1987 - 1990 yılları arasında Aix en Provence’da Denise Fernandez Grundmann’ın atölyesinde, daha sonra  1990-1992 yılları arasında Ankara’da Kayıhan Keskinok’la birlikte çalışmıştır. 2006 yılından itibaren eski tekniklere merak salan sanatçı Fransa’da bulunduğu bölgedeki resim restoratörlerleri ile  sanatını pekiştirdi.  Ayrıca uzaktan eğitim yöntemi ile ilüstrasyon ve desen üzerine de eğitim aldı. 2009 ve 2011 yıllarında Fransız Pastelistler Topluluğu’nun verdiği öğretileri izledi. 2010’da kurulan Volx Artotek’inin kurucu sanatçıları arasında yer aldı. Sanatçının  ayrıca iki kitapçığı bulunmaktadır ; bunlar 1990 yılında kaleme aldığı «Ex Situ ve İn Situ » ile 1991’de yazdığı « Modern sanatı anlamak için » adlı eserleridir.


Share on Google Plus

About sibelizliyor

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum :

Yorum Gönder