Kara delik ilk kez fotoğraflandı!


Uzay bilimi alanında son yılların en önemli gelişmelerden biri gerçekleşti. NASA, uzak bir galaksinin merkezinde yer alan süper kütleli kara deliğin ilk kez fotoğrafını çekti. Kara delik fotoğrafının ortaya çıkmasında 29 yaşında bilgisayar mühendisi olan Katie Bouman önemli rol oynadı.Katie Bouman, bu fotoğraf için 3 yıl önce Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde (MIT) yüksek lisans öğrencisi iken hazırlıklara başladı. Kara deliğin fotoğrafını bir tek teleskopla çekmek mümkün olmadığı için Katie Bouman'ın yazdığı algoritma ile dünyanın farklı bölgelerindeki sekiz teleskoptan elde edilen veriler bir araya getirildi.
Dünya'dan 500 milyon trilyon km (500 kentilyon km, yaklaşık 53 milyon ışık yılı) uzaktaki kara deliğin fotoğrafını çekmek için yaklaşık 200 bilim insanı çalıştı.
Fotoğrafta, yoğun bir parlaklığa sahip "ateş çemberi"nin sardığı tam yuvarlak bir kara delik mevcut. Bu parlaklığın nedeni ise kızgın gazların deliğe düşmesidir.
Ortaya çıkan ışık, galaksideki milyarlarca yıldızın yaydığı toplam ışıktan daha fazla olduğu için Dünya'dan da görülebiliyor. 
Share on Google Plus

About sibelizliyor

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum :

Yorum Gönder