Cesur bir kadının özgürlük mücadelesi: Sibel


Islık diliyle (Kuş Dili) konuşan 25 yaşındaki Sibel’in, ormanda bir yabancıyla karşılaşmasıyla değişen hayatını anlatan Sibel filmi, Giresun’un Çanakçı ilçesine bağlı Kuşköy’de çekildi. Giresun'da yüzyıllardır yaygın olarak kullanılan Islık Dili (Kuş Dili) 2017'de UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'ne girmiş özel bir dil. Islık dili bölgenin coğrafi koşullarından dolayı köylü halk tarafından konuşulmaya devam ediyor...

Sibel filmindeki performansıyla 25. Adana Film Festivali’nde ve 55. Ulusal Yarışma’da En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazanan Damla Sönmez’e, Emin Gürsoy, Erkan Kolçak Köstendil, Elit İşcan, Meral Çetinkaya ve Gülçin Kültür Şahin gibi sevilen isimler eşlik ediyor. Sibel; Dünya prömiyerini yaptığı 71. Locarno Film Festivali’nde FIPRESCI Ödülü, Ekümenik Jüri Ödülü ve Genç Jüri Ödülü’nü kazandı ardından Kuzey Amerika prömiyerini Toronto Film Festivali’nin Çağdaş Dünya Sineması bölümünde gerçekleştirdi. Festival yolculuğuna Leipzig (Almanya), Milano Vie del Cinema 2018 (İtalya) ve Haifa (İsrail) gibi festivallerle devam etti, Almanya prömiyerini yaptığı Hamburg Film Festivali’nde En İyi Avrupa Ortak Yapımı Ödülü’nü kazandı. Dünya çapında izleyicinin büyük ilgisiyle karşılanan Sibel, Danimarka’daki prestijli Kopenhag CPH:PIX ve Fransa’daki Montpellier Akdeniz Filmleri Festivali’nden Seyirci Ödülü’yle döndü. Fransa’da gerçekleştirilen Muret Film Festivali’nde ise En İyi Kadın Oyuncu ve Jüri Özel Ödülü’nü kazandı. Film, Asya sinemasının Oscarları sayılan 12. Asya Pasifik Film Ödülleri’ne ise En İyi Kadın Oyuncu dalında aday gösterildi. İstanbul’da düzenlenen 55. Ulusal Yarışma’da ise En İyi Senaryo (Çağla Zencirci, Ramata Sy & Guillaume Giovanetti) ve En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini kazandı. 20. Eskişehir Uluslararası Film Festivali’nde Yılın Performansı ödülü Damla Sönmez’e verildi.

 Kuşköy’de babası ve kız kardeşiyle birlikte yaşayan Sibel'in, gizemli bir kurdun peşindeyken ormanda karşılaştığı Ali ile kendini keşfettiği bu cesur hikayesi 22 Şubat’ta sinemalarda!

https://www.instagram.com/sibelfilm/
https://www.facebook.com/pg/sibelfilm


Share on Google Plus

About sibelizliyor

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum :

Yorum Gönder