Uyusun diye çocuk ağlatılır mı?


Son zamanlarda annelerin neredeyse bebek doğduğundan itibaren belli metotlarda uyku eğitimi vermek gibi bir zorunluluğu hatta kızacaksınız ama bence takıntısı var. Bu yazımda sizlere uyku eğitiminin çocuğa işkence etmekten başka bir şey olmadığını anlatmak istiyorum. Anneniz sizi hangi teknikle uyuttu acaba hiç düşündünüz mü? 

Richard Ferber – Kontrollü Ağlatma

Tracy Hogg – Yatır Kaldır

Kim West – Kontrollü uzaklaşma

Elbette hiçbiri!


Bebekler doğduktan ilk 1 - 2 ay kadar doğaları gereği anne sütüyle ya da mama ile beslendikten sonra genelde uyuyor. Elbette beslenme işlemini tamamladıktan sonra gazını çıkartmanız gerektiğini hatırlatmama gerek yok:) 
İlk zamanlar gerçekten uykuda geliştiğini her dakika bir öncekinden değiştiğini görmeniz mümkün. Ben hemen hemen her gün kızımın fotoğraflarını çekerek bu mucizeyi ölümsüz kıldım. Sizlere de tavsiyemdir.

Ancak ben yavrumun savunmasız dünyasına göre değil de kendi dünyama adapte ederek büyüten bir anne oldum. Tıpkı büyütüldüğüm gibi anam - babam usulü modern değil otantik anne olarak:) 

Kendinizi bu kadar kasmayın anneler! Uyku eğitimi diye şartladığınız yavrunuzu hiç yoktan ağlatırken içiniz sızlamıyor mu anlayamıyorum! Kızım doğduktan sonra her çocuğa karşı bir hassasiyet gelişti birçoğumuzda var bu durum farkındayım. Ağlayan çocuğun ya karnı acıkmış ya gazı vardır ya da bir şikayeti / rahatsızlığı / korkusu vardır. 
Ama uyusun diye çocuğunun ağlamasına müsade eden annenin nasıl bir zoru var bilemiyorum:) Sırf kendi rahatlığınız ya da bencilliğiniz için tüm ihtiyaçlarıyla size muhtaç bebeğinizde / çocuğunuzda yaratacağınız psikolojik travmayı hiç mi düşünmüyorsunuz gerçekten anlayamıyorum.

Bebeğim yazın doğduğu için her gün banyo yaptırıp suyla temasını hep fazlasıyla sağladım altını değişirken yıkayıp pakladım. Ancak kışa geçtiğimizde iki günde bire indirdik bu rutini. Beslenmesini sağladığım bebeğimi genelde her akşam banyosunu yaptırarak mış mışıl uyumasına yardımcı oluyorum. Yardımcı oluyorum diyorum çünkü o zaten tüm ihtiyaçları karşılandığı, her gün ya parka ya da sadece hava alıp gezmesini sağlayarak dışarı çıkmış olduğu evde de ailesiyle oynadığı bolca ilgilenildiği için uyumaya hazır hale geliyor. 

Belirlediğiniz bir saatte uyumasını istiyorsanız bunu elbette şartlamadan o istediğiniz saate en azından 1 saat kala yeme işlemini bitirmiş olun.

Ilık bir duşla ya da her gün üşütür diye çekiniyorsanız banyo yaptırmadığınızda masajla uykuya ilk işareti verebilirsiniz.


Oyun hızınızı temponuzu düşürün, çevredeki uyaranları etkisiz hale getirin. Işıkları kısın, tv, pc, telefon sesini kısın uyku moduna geçildiğini yansıtın.

Uyku moduna ailecek geçin pijamalarınızı giyin ve yavrunuzun pijamasını giydirin unutmayın çocuk gördüğüne daha çabuk uyum sağlayacak, uyacak.

Ilık bir bebek çayı ya da anne sütü / sütle onu rahatlatın. 

Eğer siz de benim gibi seviyorsanız ona ninniler söyleyin, çocuğunuza özel ninniler şarkılar uyarlayın.

Akabinde size ilaç gibi gelecek kitap tavsiyeme sıra geldi; "Bebeğim İçin Uyku Öncesi Masallar" kitabı. Bebek gelişimi ve Çocuk Eğitimi ile ilgili kuşkusuz ilk akla gelecek Mikado Çocuk yayınları yine çok özel bir kitabı ailelere sunuyor. Bebeğinizin her ayına ve yaşına özel birbirinden faydali kitaplar ve ürünler için Mikado Çocuk ilk çalınacak kapı:)Bebeğim İçin Uyku Öncesi Masallar kitabında birbirinden tatlı 6 adet masal var. Düşük bir ses tonuyla bu kitabı okuyarak onun uykuya geçmesini sağlayabilirsiniz. Sam Taplin'in Bebeğim İçin Uyku Öncesi Masallar kitabı Tülay Yıldız çevirisiyle Mikado Çocuk yayınlarından çıktı. Kitapta hayvanlar aleminden kahramanların birbirinden sıcak ve tatlı masalları var. Kitabın tasarımı miniklerin dikkatini çekecek ebatta ve kalitede kitabı kızıma verdiğimde öncelikle tüm sayfaları açıp tek tek baktı...
Sipariş için mikadococuk.com'u ziyaret edebilirsiniz!


Uyku öncesi sağlıklı ve güzel bir uyku için çok önemli gerçekten bunu büyüdükçe, bebeğinizin nelerden hoşlandığını tam anlamıyla kavradıkça daha da iyi anlayacaksınız. Bebeğinizi benim gibi beşikte / ayakta sallamaktan hoşlanmıyorsanız uyku zamanı ona destek olacak bir oyuncağını verebilirsiniz. Masalı okurken bu oyuncaktan da yardım alabilirsiniz masalları onun dilinden okuyup bitince de bebeğinizin kucağına koyup oyuncağı uyutmasını isteyerek bebeğinizi uyutabilirsiniz. Bu anlamda sizi @luna__mi tanıştırmak isterim. Tamamen el yapımı olan özel tasarım oyuncaklar çocuğunuza uyku zamanı güvenle verebileceğiniz cinsten. Doğal ve yıkanabilir olmasıyla dikkatimi çekti. Size de çocuğunuz için öneririm.


Bebeğim İçin Uyku Öncesi Masallar
kitabına bayılan güzel kızımın bir süre daha kitabı incelemesine bakmasına izin verdim o kitaba bakarken biraz da izledim onu ve tam kitabı bırakacağı anda okumaya başladım kitabını ilk masalla uyku arkadaşı bebeğine sarılarak uyumaya başladı. 


Zorlamayın, şartlamayın, rahat olun; hepimiz gibi çocukların da bir yere kadar direnci var. Her gün aynı saatte uyumadığımız gibi onlarda bazen erken bazen geç uyuyabilir. Bebeklik dönemi o kadar hızlı geçiyorki sizlere tavsiyem bu zamanın tadını çıkarın tadını kaçırmayın gerekirse biraz daha uykusuz kalın anne - babalar ve inanın onlar için her şeye değer!

Bizi büyütürken uykusuz kalıp biz uyuduktan sonra bile başımızdan ayrılmayan anne ve babaların çocukları olarak bu kadar rahatınıza düşkün olmayın, anne - baba olmak bu kadar kolay değil ve kesinlikle bir sistematiği yok bu işin. Her birimizin birbirine benzemediği gibi her çocuk da farklıdır. O yüzden çocuğunuzu tanıyın, ilgilenin, zaman geçirin. Yemek eğitimi, uyku eğitimi derken kendinizi de minik yavrunuzu da yıpratarak anı kaçırmayın sevgili ebevenyler.


KİTAP ÖNERİSİ: 
Bebeğim İçin Uyku Öncesi Masallar (TIKLAYIN!)


Share on Google Plus

About sibelizliyor

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum :

Yorum Gönderme