Erkek şiddetine dikkat çeken Ayaz Afrika Film Festivali'nde!


İnsan - suç - ceza kavramlarını sorgulatan dramatik konusuyla erkek şiddetine farklı bir açıdan bakan Senarist - Yönetmen Dersu Yavuz Altun’un ikinci filmi ‘AYAZ’ 11-18 Kasım tarihlerinde Lagos’da gerçekleştirilecek AFRIFF’nin (The Africa International Film Festival) Panaroma Bölümü’nde dünya sinemasının en seçkin filmleriyle birlikte gösterime giriyor.

Cezaevlerinde gerçekleştirdikleri bir sosyal sorumluluk projesi sırasında namus cinayeti nedeniyle ceza alan bazı mahkûmların yaşadığı derin pişmanlığı gözlemleyen Senarist-Yönetmen Dersu Yavuz Altun tarafından çekilen Ayaz filmi kadına karşı gösterilen şiddeti farklı boyutlarıyla inceliyor.


Bir mahkûmun dile getirdiği “Ben bir kişi vurdum sanıyordum. Oysa kendimi ve geride kalan herkesi vurmuşum...” sözlerinin üzerinde bıraktığı etkiyi beyaz perdeye taşıyan Altun’un filmin AFRIFF’te yer almasıyla ilgili görüşlerini bildirdi:

“Ayaz ile toplumsal baskıya boyun eğerek cinayet işlemek zorunda bırakılanların pişmalıklarını göstererek bu duruma maruz kalabilecek insanlara empati kurma imkânı sunmayı amaçladım.  AYAZ’ın hikâyesinde insan-suç-ceza kavramlarını sorgulamak için olağanüstü dramatik olanaklar mevcut. Çatışmalar en derinde, insanlığın sınandığı eşiklerde yaşanıyor. Bambaşka bir coğrafyada beyaz perdenin gücünü kullanarak insan olmanın ağır sorumluluğunu, hep sustuğu-susturulduğu için duymadığımız hayatların sızısını hissettireceğimizi düşünüyorum. AFRIFF’te Panorama Bölümü’nde uluslararası bir izleyici kitlesiyle buluşacağımız için çok mutluyuz.”

Kalite, uzmanlık ve küresel standartların yerel sanayiye ulaşmasını sağlamak ve sürdürülebilir kalkınmasını hızlandırmak için dünya çapında saygın pek çok sinema sanatçısı ve sinema severi bir araya getirerek kültürler arası köprü kurmayı amaçlayan AFRIFF bu yıl 8. kez düzenlenecek. 11-18 Kasım tarihlerinde Nijerya’nın başkenti Lagos’ta gerçekleştirilecek festivalin Panaroma Bölümü’nde dünya sinemasından 8 filmi gösterime girecek...      
           

                             

     
Share on Google Plus

About sibelizliyor

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum :

Yorum Gönder