Uçan Süpürge'den Dünya Kız Çocukları Günü'ne özel video


22 yıldır kadın ve kız çocuklarının güçlenmesi için çalışan bir kuruluş olan Uçan Süpürge Vakfı; 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü'ne özel bir video hazırladı... Videoda dinlediğiniz ses kayıtları, Uçan Süpürge'nin 2010 ve 2011 yıllarında erken yaşta ve zorla evliliklerle mücadele kapsamında 54 ilde düzenlediği etkinlik kayıtlarından elde edilmiştir. Yönetmen Deniz Şengenç'in vakfın arşiv kayıtlarından derlediği ses kayıtları ile bu videoyu Uçan Süpürge için hazırlamıştır... 
11 Ekim
, Birleşmiş Milletler'e üye ülkeler tarafından alınan kararla 2012 yılından itibaren “11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü” olarak kutlanmaya başlamıştır. Bu karar Türkiye, Kanada ve Peru’nun önerileriyle alınmış olup; kararda “Birleşmiş Milletler Binyıl Kalkınma Hedeflerine” ulaşılması ve kız çocuklarının kendilerini etkileyecek kararların alınmasına katılımı açısından kız çocuklarının desteklenmesinin, güçlendirilmesinin ve onlara yatırım yapılmasının son derece önemli olduğu, ayrıca bunun başarılmasının kız çocuklarına karşı ayrımcılık ve şiddeti önleyeceği, onların insan haklarından tam ve etkili bir şekilde yararlanmalarını sağlayacağı belirtilmiştir. Ayrıca kararda, kız çocuklarının güçlendirilmesinde ailelere ve toplumlara büyük rol düştüğü de vurgulanmaktadır. Kız çocuklarının toplumun her alanında eşit haklara sahip olması için Uçan Süpürge olarak 22 yıldır olduğu gibi bundan sonra da çocuklarımız için çalışmaya ve birlikte güçlenmeye devam edeceğiz.


info@ucansupurge.org.trfestival@ucansupurge.org.tr
https://www.facebook.com/ucansupurgefestival
https://twitter.com/ucansupurgevkf

https://www.instagram.com/ucansupurgevakfi
Share on Google Plus

About sibelizliyor

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum :

Yorum Gönder