Berna Atlıhan ilk kişisel sergisiyle Art212'de!

Berna Atlıhan'ın ilk kişisel sergisi olan Pasın Demire Öğrettiği 23 Kasım'da Art212'de açılıyor...

Tuval üzerine karışık teknik uygulamalarında sanatçı formlarını alışılmışın dışında seçmiş ve öyle kurgulamıştır. Sanatçının sürekli kendini sorgulayan, sürekli yeniyi öğrenmedeki sorgusallığı, onu zaman zaman karışık fonlarla kurgulanmış düşünselliğe; kimi zaman da sadeliğin içindeki karmaşayı resmetmeye yöneltmiştir.

Berna Atlıhan'ın 42 eserinin yer aldığı Pasın Demire Öğrettiği adlı sergi 29 Kasım tarihine kadar ziyaret edilebilir.

Ezberi tekrar günlerde ya durup paslanacaktım ya da pasın demire fısıldadığı sese kulak verecektim.
Duydum pası... duydum eksile eksile tamamlanan nefesi...
Duyduğum sese renk verdim hepsi bu...Paslanmadan paslaşacağımız yeni bilenmelerde görüşmek üzere...
Berna Atlıhan
Urfa doğumlu sanatçı tuval karşısındaki varlığını bilinçaltı suflelerine dayandırıyor. Erken yaşlarda başlayan düşsel sentezleme alışkanlığı, yetişkinliğe doğru rasyonaliteyi de kucaklayınca adında hem ekmek hem gül geçsin istiyor. Bu istek çocuk gelişimi eğitimin sonucu olarak uzun yıllar seçkin eğitim kurumlarında kendini gösterdi. Bu yıllarda çocukların; yani görünenin görünmeyen geçmişiyle ilgili imgelerin peşine düşerek, evrim tarihi üzerine okumalar yaptı. Üretim karşındaki tutumumuzun bizi şekillendirdiğini düşünerek sanatsal dogurganlıklarına inandığı Orhan Taylan, Meray Topsakal ve Güneş Özmen ile çalıştı. Dünün ayak izlerini, yarının karanlığını, dalgalı ruhların karmaşasını anlatmaya imkan tanımayan disiplinleri reddetti. Ancak böylelikle özgür ve özgün dokunuslar yaratabilirdi. Hayata değdiği doğu ile maruz kaldığımız hayatı anlamaya çalıştığı batı arasında dekorla zihin ilişkisini resimlerine yansıttı. Tuval karşında bulduğu arınma imkanını güçlendirmek için 'BArenk' adıyla atölyesini açtı. Burada tinsel, zihinsel, dinsel, cinsel klişelerin dışına çıkarak gündeliğin kasvetine müdahale etmektedir. Yomsanat, Düzyazı dergilerinde görsel tasarım yaptı, karma resim sergisine katıldı ve taş işleme atölyelerine. Halen atölyesinde çocuk ve yetişkinlerle resim çalışmalarını sürdürmektedir.Share on Google Plus

About sibelizliyor

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum :

Yorum Gönder