Bahar Çolak ile Yoga hakkında merak ettiklerimiz


Bir dönem işbirliği yaptığım ve tanıdığım için çok mutlu olduğum on parmağında on marifet arkadaşım Bahar Çolak ile tanıştıracağım sizi. Kendisi yoga uzmanı ve  bizlere yoga hakkında en merak edilenleri anlattı...
Merhaba Bahar:)
Seni tanıyabilir miyiz? Yoga’ya nasıl başladın?
Yeditepe Sanat Yönetimi Bölümü’nden mezun oldum. Öğrenciliğim ve sonrasında konser ve festival organizasyonu işlerinde çalıştım. Daha son Demir Demirkan’ın asistanlığına başlayarak Berklee Collage of Music’ten Dijital Müzik Pazarlaması ve Lisanslama eğitimi aldıktan sonra yapımcılık işlerine başladım. O dönemler moralimin bozuk ve enerjimin düşük olduğu dönemlerdi. Yeni bir arayış içerisindeydim. Bir gün sahilde otururken yoga hocalarımdan biriyle tanıştım ve yoga yapmaya başladım. İlk dersten itibaren çok sevdim ve devam ettim. Normalde çabuk sıkılan biriyimdir ama yoga benim için bir bağımlılık haline geldi:) Kendimi hep çok ait hissettim ve eğitmen olmaya karar verdim. 2017 yılında hocam Rana Ortan’ın eğitmen eğitimi açılmıştı, hemen değerlendirdim ve sertifikamı aldım. 

Yoga uzmanlığı nasıl bir meslektir?
İnsanlara yardım etmek ve onların fiziksel ve ruhsal problemlerini hafifletmek belki de çare olmak bence çok keyifli. Benim için bu anlamda çok tatmin edici bir meslek. 

Kaç yıldır yoga yapıyorsun?
6 yıldır yoga yapıyorum.

Sence Yoga’nın özü nedir?
Bu kişiden kişiye çok değişen bir şey sanırım. Kaynaklara göre ruh, beden ve ruhun birleşmesi ve dengelenmesi. Buna ben de katılıyorum buna ek olarak, kendimi anlamak, iyileştirmek, rahatlatmak, tanımak hepsini yoganın özüne koyabilirim. 

Şimdilerde birçok insan omurga sorunları yaşıyor? Sence bunun sebebi nedir?
Yanlış duruş, sağlıksız yaşam, spor yapmamak ve genetik faktörler. 

Günümüzde Yoga dünya çapında çok popüler hale geldi. Sence bunun sebebi nedir?
Her şeyde olduğu gibi yogada da sosyal medyanın etkisi çok yüksek. Bunun yanında daha çok eğitmenlik eğitimlerinin artması, lokal salonların açılması hepsi önemli faktörler. Bireysel olarak baktığımız zaman yoga vücudu dengeler, sağ ve sol dengesini kurar, zihni rahatlatır, vücudu güçlendirir, vücuda kan ve oksijen dağılımını sağladığı için gençlik ve hareket verir, fiziksel ve ruhsal esnetir. Birçok yoga yapan insana baktığımızda çok genç gözüktüklerini görürüz. İlginç bir şekilde insan başladığı zaman bu saydığım birçok faydayı çok kısa bir zamanda hissetmeye ve görmeye başlıyor. Onun için de daha çok kişiye faydalı olma dürtüsü geldiği için ağızdan ağıza da hızlı yayılıyor. En önemlisi de insanlar değişimi fark ediyorlar ve soruyorlar. Beni yogaya başladıktan sonra uzun süre görmeyen arkadaşlarım botoks yaptırdığımı düşünmüşlerdi:)Güne nasıl başlıyor öncelikle hangi uygulamaları yapıyorsun? 
Yalan söylemeyeceğim, sabah 5’te kalkıp güneşi selamlayan bir yoga eğitmeni değilim:) Her insanın farklı vücut dengesi ve istekleri olduğuna inanıyorum. Güne kahve içerek başlıyorum, sonra yoga pratiğimi yapıyorum. Pratiğimi o günkü enerjime ve ihtiyacıma göre değiştiriyorum. Bazen de hiç pratik yapmak istemiyorum. Vücudumu ve kendimi zorlamıyorum açıkçası içimden nasıl geliyorsa o şekilde devam ediyorum. Vinyasa akış tekniğiyle pratik yapıyorum, onun da belli bir döngüsü var, ısınmayla başlıyor, çan eğrisiyle devam ediyor.
Yoga yapmaya başladıktan sonra yaşamında neler değişti?
Hem fiziksel hem de ruhsal olarak yoga beni çok şekillendirdi ve fazlalıklarımdan arındırdı. 

Yogaya başlamak isteyenler öncelikle neler yapmalı? Başlangıçta kişileri bekleyen zorluklar neler?
Benim gözlemlerim ve aldığım feedbacklere göre bence insanların ilk yapması gereken şey yoganın önyargılarından arınması:) Genelde insanlar esnek değilim, spiritüel değilim, oturmaktan sıkılırım şeklinde önyargılarla yogaya başlamak istemiyorlar. Yoganın çok fazla çeşidi var, onun için bilgi almak ve araştırma yapmak önemli. Bu önyargıları gidermek için sosyal medya hesaplarımdan bilgiler paylaşıyorum zaman zaman. Merak edenler takip edip okuyabilirler veya direkt bana da ulaşabilirler. Fiziksel olarak da nefes ve hareket senkronizasyonunda zorlanabiliyorlar ama bu kısa zamanda aşılıyor. Bunun yanında insanlar sosyal medyada gördükleri ‘cool yoga pozları’nı hemen yapmak istiyorlar:) Bu çok yanlış çünkü vücudumuzu zorlamamalı ve zaman tanımalıyız. Bu bir zorluk değil aslında ama öğrenci kendisini zorlayınca sakatlanabiliyor. Sakatlandığı zaman da maalesef sorumlusu hoca oluyor ve hoca profesyonel değildi beni sakatladı şeklinde düşünebiliyor veya tamamen yogayı bırakıyor. Dolayısıyla sabır göstermek en büyük zorluklardan biri. 

Yoganın düzenli ve devamlı olması icin ilham kaynağı ne olmalı?
Yine kendime göre cevaplayayım çünkü bana göre yoga pratiği duyguları dışarı çıkardığı için bazı soruların cevabı çok kişisel. Biz bütün duygularımızı vücudumuzda biriktirdiğimiz için onların yüklerini taşıyoruz. Duygusal yükler aslında fiziksel yükler haline de geliyor ve şişmanlamaya başlıyoruz veya duygularımıza göre vücudumuz şekilleniyor. Benim için arınma ve içimde tutmama ilk ilham kaynağı olmuştu. Ayrıca ilk başladığım zamanlarda yogadan kaynaklanmayan küçük bir sakatlık geçirdiğim için çok kilo almıştım. Aslında ilk başlama amacım kilolarımın gitmesiydi. Çok kısa zamanda vücudumun forma girdiğini görünce bu da büyük bir ilham kaynağı oldu. Yoganın ruhsal kısmı daha sonraları bende oluşmaya başladı ve hem fiziksel hem de ruhsal bir gereklilik haline geldi. Yogada bütün vücut eşit dengelendiği için gerçekten çok güzel bir form alıyor insan o da ayrı bir motivasyon oluyor.
Evde yoga videolarını izleyip kendileri uygulayabilir mi? Bu ne kadar etkili olabilir?
Ben şahsen şu anda ilk başlıyor olsaydım ve ciddi ciddi yoga yapacak olsaydım 2-3 ay özel ders almayı tercih ederdim. Biraz hizalara ve yogaya alıştıktan sonra salonlara gitmeyi ve biraz daha hakim olunca da videolardan pratik yapmayı tercih ederdim. Yoga çok denge ve hiza odaklı olduğundan hocanın görmesini ve birebir öğrenciyle çalışmasını daha mantıklı buluyorum. Videolar tabii ki pratik ve yer mekan zaman kısıtlaması yok ama yeni başlayanlara çok tavsiye etmiyorum. Yine de herkesin kendi tercihi :)

Yoga evde mi, bir yoga merkezinde mi, bir spor merkezinde mi yapılmalı? Hangisi daha faydalı?
Yoga nerede yaparsanız yapın faydalı bir şey. Dolayısıyla kısıtlamak yanlış olur, kişinin kendini nasıl rahat hissediyorsa orada yapmalı yalnız yukarıda bahsettiğim konuları burada da söyleyebilirim. Bunun yanında zeminin düz olması denge sağlamak açısından önemli, matın kişinin ihtiyaçlarına uygun olması, kişinin rahat ettiği genişlikte bir alana sahip olması gerekiyor.


Yoga sorumluluklar, işler ve çocukların olduğu yoğun bir hayata nasıl adapte edilebilir? 
Bizi bu dünyaya bağlayan ve bahsettiğimiz sorumlulukları veren, çocuk yapmamıza aracı olan, yoğunluğa direnme gücü veren şey vücudumuz. Ona sürekli yük bindirirsek fiziksel ve ruhsal olarak çökeriz ve sorumluluklarımızı yerine getirmeye çalışırken daha da çok zorlanırız. Bu şekilde düşünüp günümüzü planlarsak rahatlıkla adapte edebiliriz. Biraz duş almak, diş fırçalamak gibi bir şey aslında yoga pratiği yapmak. Eğer çok yoğun bir günümüzse ve minimum bir saat ayıramıyorsak çeşitli kısa sekanslar da var. Yukarıda da bahsettiğim gibi ihtiyaca göre esnetilebilir ve şekillendirilebilir. Tabii ki her gün yapmak gibi bir zorunluluk yok ama kısa da olsa zaman ayırılabilirse muhakkak ki olumlu geri dönüşünü hissedersiniz. Örneğin, birçoğumuz ofis hayatı yaşıyoruz, yerimizden kalkmadan sadece beş dakika ayırarak yapabileceğimiz sekanslar var. Yukarıda bahsettiğimiz omurga sağlığı için çok faydalı olabiliyor. 

Çocuk, ileri yaş, hamile ve terapi yogası hakkındaki düşüncelerin nelerdir?
Keşke çocukken yaşadığım yerde yoga eğitimi alma imkanım olsaydı:)  Uzmanlık alanlarım olmadığı için teknik yorumlar yapmam doğru ve sağlıklı olmaz ama çeşitlerin olması bence mükemmel bir şey. Yukarılarda da tartıştığımız üzere herkesin ihtiyacı farklı, kemik yapısı farklı, yaşından dolayı ihtiyaçları değişken dolayısıyla herkesin faydalanması için çok önemli çalışmalar çeşitliliğin olması. 

Yoga’da beslenme nasıl olmalı?
Pratik öncesi aç veya çok tok olmamak önemli. 1-2 saat öncesinden hafif bir şeyler yendiği zaman pratik daha rahat oluyor. Haricinde vegan beslenin gibi bir şey demeyeceğim. Ben sağlıklı beslenmeye  gayret eden biriyim o da vücuduma iyi bakmanın bir parçası. Sağlıklı beslenmeyi yogadan önce de yapıyordum dolayısıyla spesifik bir beslenme önermeyi doğru bulmuyorum çünkü o da uzmanlık alanım değil. Beslenme de çok kişisel bir durum çünkü bana tavuk iyi gelmiyor, başkasına da çilek. 

Battaniye, yastık, kemer, yoga blokları gibi malzemelerin kullanımını destekliyor musunuz?
Destekliyorum, pozdan mahrum kalmaktansa destek almak her zaman tercihimiz. Zaten pratik yaparken de yukarıda bahsettiğimiz çeşitliliklere özen göstermeye gayret edip pozları desteklemeye ve modifiye etmeye özen gösteriyoruz. 

Kendi yoga yolculuğunla ilgili en büyük hayalin nedir?
Ölene kadar yoga yapabilecek güçte olmak önceliğim. Yogada kendi deneyimlerimiz öğretmede çok önemli. Belli hizaları aktarabiliriz ama kendimiz uyguladığımızda kişilerin ihtiyaçlarına göre modifiye etmemiz veya tavsiye vermemiz daha kolaylaşıyor. Zaten bireysel ders ve küçük grup dersleri tercih etmemin sebebi de bu. Ben var olduğum sürece başkalarına aktarmak ve onların da deneyimlerimden faydalanması en büyük hayalim.  Karşımdakinin ihtiyacına göre hareket etmek ve o kişinin mutlu olduğunu görmek beni daha mutlu ve motive ediyor.

Her yoga eğitmeninin, hatta yoga yapan herkesin mutlaka okuması gerektiğini düşündüğün kitaplar nelerdir?
Eğitmenler olarak zaten belli bir listemiz var ama pratiğini derinleştirmek ve yogayı derinlemesine araştırmak isteyenlere Iyengar kitaplarını önerebilirim. Çok basit dille sorulara cevap veriyor ve insan sanki Iyengar’la konuşur gibi okuyor:)

Eğitim verdiğin yerin adresini ve iletişim bilgilerini paylaşır mısın?
Şu anda sabit bir yerde ders vermiyorum. Öğrencilerimin lokasyonlarına göre anlaşmalı olduğum yerler var. Sitelerde veya iş yerlerinin spor salonlarında da dersler veriyorum. Bazı öğrencilerim kendi evlerinde olmayı tercih ediyorlar, o zaman onların evlerine gidiyorum. Dolayısıyla ders almayı düşünenler bana baharcolakyoga@gmail.com mail adresimden veya baharcolakyoga adıyla instagram ve facebook’tan ulaşabilirler. 

Bu keyifli röportaj için çok teşekkür ederim:)
Ben teşekkür ederim bu keyifli röportaj için. Ayrıca yoga hakkında bilgi içeren sorular olması röportaj açısından da önemli oldu. 

Share on Google Plus

About sibelizliyor

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum :

Yorum Gönder