Ayça Akalın'dan Kadın Ressamlarımız Sergisi Hasan Rıza Sergi Salonu'nda

İnas Sanayi-i Nefise Mektebi Türkiye’deki sanatsal aydınlanmanın önemli kilometre taşlarından biridir. Bu kurum , ülkemizde kadınlar eliyle resim sanatının gelişimi ve bir dinamik skrüktür yaratma misyonu olarak karşımıza çıkmış ve böylece resmin kurumsallaşmasına da büyük katkı sağlamıştır.
İşte ressam Ayça Akalın da , bu köklü kurumun içinde yetişmiş ve sanatsal kimliklerini oluşturmuş kadın sanatçıların portrelerini yaparak , onlara bir katlı sağlıyor. Ve adeta estetik bir saygı boyutuyla onlarla özdeşleşerek ; estetik ve resim gerçekliğinin günümüzde de kadın sanatçılar eliyle sürdürülen bir sanatsal olgu olarak görüldüğünü bu sergideki çalışmalarıyla ortaya koyuyor.


06 – 14 Haziran 2018 sürecek olan bu sergide ; toplam 15 kadın ressam  arasında Harika Sirel , Melek Celal , Mihri Müşfik , Müfide Kadri , Müzdan Sait Arel ve Nazlı Ecevit’e kadar pek çok isim yer almaktadır.
Sergide aynı zamanda bu 15 kadın ressamın bilinen veya bilinmeyen birer eser baskısı da görülebilecektir.


Adres :Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Güzel Sanatlar Galerisi
Hasan Rıza Sergi Salonu
Çiğdem Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi Nu:50 100. Yıl- ANKARA
Share on Google Plus

About sibelizliyor

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum :

Yorum Gönder