Çağımızın hastalığı: Facetagram!
Sosyal Medya psikolojiyi bozuyor. Eve yanlış okumadınız! Her saniye elinizden düşmeyen telefonlarla sürekli kontrol ettiğiniz Sosyal Medya hesaplarınız artık fiziken ve ruhen sizi çöküntüye uğratan ciddi bir etken oldu. Göz yanması, el ve boyun ağrısı, yalnızlık, asabiyet, depresyon,uykusuzluk ve daha nice şikayetlerle kendini gösteriyor.
Her anını görüntüleyip, yediğiniz - içtiğinize kadar paylaşmadan edemiyorsanız bu noktada tehlike sinyalleri sizin için çalıyor. Bir silkelenin ve dikkatle okuyun:)

Geçen otobüse binmek için kapının kalabalığın önünde gözü dönmüşçesine elindeki telefonuyla watsapp grubuna yazan gence, bağıran teyze sadece o gence değil hepimize ders verdi aslında. "Bu ne görgüsüzlük! bu ne terbiyesizlik! eskiden ev telefonları evlere girdiğinde hiçbirimiz başında durmadık. Konuşurken göz teması kurup, hal - hatır sormayı unutmadık. Ne oldu gençliğe böyle? Elinizdeki telefonlarla robot olmuşsunuz robot!" dedi...


Gerçekten bazıları telefonu eline alınca dış dünyadan bulduğun yerden andan çok öteye geçiyor. Yaşamın tekrarı yok her anını gerçekten yaşayıp anlayamadıktan sonra gelişen teknoloji sizi eğlendirmekten çok yalnızlığa götürür.  Teyze haklıydı eskiden iletişim araçları yoktu sohbet  - muhabbet vardı şimdi ise iletişim araçları çok ancak muhabbet yok.


Facebook'ta İnstagram'da her anını gördüğünüz beğendiğiniz eşinizin, dostunuzun sesini duymayalı, ziyaretine gitmeyeli kaç zaman oldu hiç düşündünüz mü? Konuşurken göz temasında değil de telefona bakıyorsanız vay halinize...
Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg geçenlerde profilinde paylaştığı görselle acı tabloyu net rakamlarla sundu hepimize. Görsel son çeyrekteki WhatsApp, Facebook ,Messenger ve Instagram’ın kullanıcı sayılarını açıklıyor. Rakamlar cidden korkunç!

Facebook aylık aktif kullanıcı  1.59 milyar
Twitter aylık aktif kullanıcı  320 milyon
WhatsApp aylık aktif kullanıcı  900 milyon
Instagram aylık aktif kullanıcı  400 milyon
Messenger aylık aktif kullanıcı  800 milyon kullanıcıya sahip.

Evet, milyonlarca insan neredeyse telefonla, ipad'lerle nefes alıyor... Çevrenizden sürekli telefonla uğraştığınız uyarıları geliyor ve sosyal medya hesaplarınıza baktıkça siniriniz bozuluyor mutsuz hissediyorsanız tavsiyem bir süre hesaplarınızı dondurup, kapatmanız. Hiçbir şey sağlığınızdan sizden önemli değil siz o hesapları kontrol ederken hayat akıp gidiyor. Gezin, aileniz -arkadaşlarınızla buluşun, sohbeti iletişimi gerçek manada yaşayın. Kitap okuyun, filmler izleyin. Aile büyüklerinizle sohbet edip onların hayatını, tecrübelerini dinleyin. Çevrenizdeki çocuklarla oynayın. Kısaca güzelce yaşayın...
Share on Google Plus

About sibelizliyor

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum :

Yorum Gönder