Rengini söyle, sana kim olduğunu söyleyelim

Renkler insanlara çok şey fısıldıyor. Nöropsikiyatri Uzmanı Dr. Mehmet YAVUZ renklerin dilini çözmenin insan üzerindeki etkilerini ve hangi rengin hangi karakter özelliklerine işaret ettiğini sizler için anlattı.

Tutkunun en kırmızı hali…
Aşk, sıcak, ateş, kan, şehvet, güç, heyecan ve agresifliği simgeleyen kırmızının en baskın karakteri tutkudur. Aşkın ve tutkunun en bilindik adresi olan kırmızı aynı zamanda bir an önce harekete geçme isteği uyandırmasıyla da enerjik bir güce sahiptir. Dostluk ve hoş görü pozitif taraflarındandır. Omurgaya dizilmiş yedi ana enerji merkezinden birincisi olan kök çakranın rengidir. Bizi dünya gezegenine bağlar. Fiziksel aktivitelerin yanında kırmızı cinsel aktiviteleri de yöneten bir renktir.

Gücün en karanlık tonudur siyah…
Gizemin, korkunun ve gücün en karanlık tonu olan siyah tartışmalı bir renktir. Uç bir renk olan siyah en asil duruşuyla zarif ir tavır sergilerken derin haliyle de kötülüğü ve bilinmezliği çağrıştırır. Tarih boyunca ölüm korkusunu simgeleyen siyah aynı zamanda çoğu toplumda yas ve matem rengidir.
Siyah tartışmalı bir renktir demiştik. Öyle ki birçok farklı anlamı içinde barındıran siyah birçok farklı ruh halini de beraberinde getiriyor. Örneğin; dikkat dağınıklığın önüne geçmek için çoğu yerde arka plan olarak siyah kullanılır.

Siyahın asil eşi beyaz!
Saflığı, temizliği ve masumiyeti simgeleyen beyaz tüm renklerin bütünüdür. İçinde her renkten farklı anlamlar ve güçler taşır. İstikrarın ve devamlılığın rengi olan beyaz aynı zaman da siyah gibi keskin köşelidir. Net ve doğrudan bir mesaj iletir. Siyah gibi tamamen emicidir ve aslında tamamen bir yansımadır.

Kendinden emin ve güçlü…
Yeşili tanımlayacak en net kelimler; uyum, denge, doğa, güven, çevre, tarafsızlık ve barıştır. Yeşil hem enerjisiyle hem mesajlarıyla renkler arasındaki evrensel sevgi mesajını veren en güçlü renktir. Herhangi bir düzeltmeye ihtiyaç duymayacak kadar kendinden emin herkesi kucaklayacak kadar da yüce gönüllüdür. Yenilenmeyi, yeniden güvenmeyi, ümidi ve umudu taşır sırtında.

Kırmızı: Özgüvenleri yüksektir. Liderlerin rengi olarak tanımlanır. Bu rengin insanları genellikle karizmatik, sorumluluk sahibi, hırslı ve kararlı kişilerdir. Kırmızı insanı ilişkilerini sevgi üzerine kurarlar. Aşk onlar için olmazsa olmazdır.
Mavi: Eğer bir mavi insanıysan özgürlüğüne düşkünsündür demektir. Ayrıca enerjin yüksek ve pozitif bir insan olduğun herkes tarafından bilinir. Yaratıcı, mantıklı ve güçlü sezgilerin bir mavi insanı olarak senin en belirgin özelliğin!
Sarı: Sezgi ve düşünce gücü yüksek olan bir diğer renk ise sarıdır. Eğer sen de sarı insanıysan azimli, pratik zekalı, meraklı biri olduğun aşikar. Ayrıca iyimser ve duyarlı biri olarak toplumsal konularda oldukça etkinsin.
Yeşil: Her daim düzenli ve kontrolü elden bırakmayan birini görüşeniz bilin ki o yeşil insanıdır. Yeşil insanı aynı zamanda dost canlısı ve sosyal biridir.
Mor: Sezgileri güçlü, hassas ve duyarlı insanlardır. Cazibelidirler.  İnsanlar üzerinde etki kurmaktan hoşlanan ve bunu başaran fakat bencil olmayan kişilerdir. Psikolojileri gün içinde çok değişken olabilir.
Beyaz:  Eğer bir beyaz insanıysanız dürüst, saf, alçakgönüllü ve aynı zamanda sezgileri yoğun bir insansınız demektir.
Siyah: Siyah insanı kesinlikle güçlü, otorite sahibi ve kararlı kişilerdir. Hırslı olmaları ve gizemli tarafları en dikkat çekici özellikleridir.
Share on Google Plus

About sibelizliyor

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum :

Yorum Gönder