Sigarayı bırakmalısın çünkü...

Sigarayı bırakmalısın çünkü...
Sigarasız nefes alamayanlar ya da bırakmak isteyenler! Sözüm size... Beslenme alışkanlığınızda yapacağınız değişikliklerle sigaradan uzaklaşabilirsiniz... Ama nasıl?
Mesela bu yiyecekleri tüketerek nikotin isteğini bastırabilirsiniz; Sigarayı bıraktıran yiyecekler;
- Patlıcan
- Yeşil Fasülye
- Elma
- Muz
- Portakal
- Enginar
- Kereviz
- Brokoli
- Mercimek
- Nohut
- Kuru Fasülye
- Bulgur
Aslında siz de biliyorsunuz ki ne yiyeceklerle ne de ilaçlarla bunu başarmak mümkün hiç kandırmayalım şimdi birbirimizi:)

Bunu başarmanızın en önemli maddesi bunu gerçekten istemeniz ve sigaranın sağlığınıza verecek zararın farkına varmanız bence.

İyi de sen hiç içtin mi? diye sorabilirsiniz. Hayır ben hiç sigara içmedim ancak bunun zararını görmek için pasif içici olmak da bir sebep! Size zarar verdiğini bildiğiniz bir şeye üstelik paketindeki o acı resimleri görmenize rağmen üstüne bir de para vermeniz kadar acı bir durum varsa da o da kuşkusuz sağlığınızı kaybettikten sonra sağlıklı olabilmek için tonlarca paralar dökmenizdir...

Başta maalesef aile büyüklerim olmak üzere çevremdekilerin sigaradan gördüğü zarar, yaşadıkları sağlık sorunları içmemem de büyük önem taşıyor. Yine bundandır ki çevremde içenleri hep uyarışım.
Malesef çok kötü sonuçları var; sararan dişler, tırnaklar, üstünüze sinen o ağır koku, ilerleyen zamanlarda geçmeyen kan kusturan öksürük, delinmiş gırtlaktan beslenir hale gelmek, oksijen tüpüyle nefes almaya çalışmak ve daha nicesi...

Kendizi avutup derdinizi unutmak için içtiğiniz sigara gün gelir başınıza dert oluyor ve ne yazık ki o an da sağlığınızdaki hasarları unutturacak bir nefesiniz bile olmuyor...

Öncelikle kendiniz ve sevdikleriniz için iyilik yapın ve sigarayı bırakın. Babamın hep söylediği sözüyle bitirmek isterim yazımı; sigara sizi bırakmadan siz onu bırakın!
 

(Umarım alınması gereken tüm sevdi"K"lerim üzerine alınır da sigarayı bıraktım diye beni arar ben de sizlerle paylaşırım:)
Haydi! Bu güç hepinizde var sadece bahanelere sığınmayın:) Bugün miladınız olsun söndürün tüm sigaraları, atın paketleri 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü kutlu olsun!

Görsel alıntıdır. Kaynak: http://www.mymodernmet.com/profiles/blogs/lighting-up-never-looked-so
Share on Google Plus

About sibelizliyor

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment
    Facebook Comment

2 yorum :

  1. Doğrusu ,insanların sevdiklerine duası ,düşmanlarına ise bedduası olacak kadar ,hayati bir önemi olan SİGARA,İNSAN İRADESİ VE İNANCININ DA EN BELİRGİN GÖSTERGESİDİR....Zaten yeterince kirletilmiş dünyamızda ,kendi paramız ve isteğimizle ,AKLIMIZI ve de HAYATIMIZI duman edip havaya savurarak yok etmek ; HAYIR o kadar ucuz olmamalı bu EMANET CANIMIZ...Geç kalmadan farkına varmak gerekir ki ;Sigara size ihanet ediyor....Sigara size terk etmeden siz sigarayı terk edin....

    YanıtlaSil