BÜFK'ten 'Bir Yolculuk Hikâyesi'

90’lı yılların başından bu yana her yıl "Halkların Kardeşliği" temasıyla Anadolu ve çevresinde yaşayan farklı halkların kültürlerini ve bu halkların dans ve müziklerini çeşitli gösterilerle sahneleyen Boğaziçi Üniversitesi Folklor Kulübü (BÜFK) yepyeni gösterisiyle seyirci karşısına çıkmaya hazırlanıyor...
BÜFK'ün “Bir Yolculuk Hikâyesi” adlı dans-müzik gösterisi 17 Nisan Perşembe akşamı Garanti Kültür Merkezi’nde ilk kez sahnelenecek.
Bir dönem birlikte sahneye çıktığım arkadaşlarımın yeni gösterilerini merakla bekliyorum. Günün, gündemin yoğunluğundan arınmak, beraberliğin o saf huzurunu yaşamak için 17 Nisan Perşembe akşamı Garanti Kültür Merkezi'nde olun:)
Ankara ve Eskişehir'de de sahnelenmesi beklenen gösteriyle ilgili merak ettikleriniz için etkinliğin facebook sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
Konser Takvimi  

14 Mayıs 
Çarşamba ~ Garanti Kültür Merkezi
16 Mayıs Cuma 
~ Garanti Kültür Merkezi
7 Mayıs Çarşamba 
~ Garanti Kültür Merkezi
30 Nisan Çarşamba ~ Garanti Kültür Merkezi
27 Nisan Pazar Eskişehir Anadolu Üniversitesi
17 Nisan Perşembe ~ Garanti Kültür Merkezi


"Bir Yolculuk Hikâyesi, tanıklık ettiğimiz ve yaşadığımız hikâyelerin dans ve müzikle buluşmasının, anlatılmasının öyküsüdür.

Bu yolculuk hikâyesi, Diyarbakır ve Üsküp’te tanıştığımız Bayzar Teyze’nin, Alil Abi’nin, Dobrila’nın, Rukiye Abla’nın, Meryem Teyze’nin yaşanmışlıklarıyla ses buldu. Aynı ilahileri farklı inananlardan dinledik mesela, bir sürgün, göç anlatısını dinleyip beraber özledik, düğünleri izleyip halay çektik, oro oynadık. Bu öyküler bazen birbirine dokundu, bazen birbirinden uzaklaştı, bazen de buluştu. İşte bu yolculuk bu farklı anlatıların buluştuğu, karşılaştığı ve bizim de onlarla yüzleştiğimiz bir barışabilme hikâyesidir.

Yolculuk Diyarbakır’da başlayıp, Üsküp’le devam eden ve sonra iki tarafın karşılaştığını düşlediğimiz, atıştığını gördüğümüz, beraber çalabilip, dans edebildiklerine tanık olduğumuz sahnemizde bitmektedir. Düşünü kurduğumuz bu sahnede fark ettik ki; bu yolculuğun sonu, bir düşten çok bir gölge kadar yakınımızda, her an gerçekleşecek, gerçeğe dönüşecek kadar diri durmaktadır."


Share on Google Plus

About sibelizliyor

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum :

Yorum Gönder